OYUN TERAPİSİ

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi

Bu terapi tekniğinde terapist kontrolü çocuğa verir ve kendini keşfetmesi için gereken kaynakları bulmasına katkıda bulunur. Davranış odaklı değil çocuk odaklı bir terapidir. Terapist çocuğun duygularını kabul eder ve ona geri yansıtır. Oyuncaklarla döşenmiş oyun odasında uygulanan bu terapi yaklaşık 45 dk sürmektedir. Terapinin başarıya ulaşması için en az 6- 12 seans düzenli haftada bir terapiye devam edilmesi istenir. Travmatik vakalarda 24 seans kadar gidilebilmektedir. 3-9 yaş arası çocuklarla uygulanmaktadır.

Hangi sorunlara iyi gelir?

Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite, Saldırganlık, Öfke, Kardeş Kıskançlığı, kaka tutma-kaçırma veya idrar kaçırma, tırnak yeme ve parmak emme, çekingenlik, kaygı bozukluğu, korkular, travmalar(ölüm, kaza, istismar, hastalık v.b.), çocukluk çağı mastürbasyonu ve bunlar gibi çocuklarda görülen bir çok davranış sorununu iyileştiren bir terapidir.

Kum Tepsisi Terapisi

Kum Tepsisi Terapisi ergen ve yetişkinlere uygulanan bir terapidir. Kum dolu bir tepsi ve 150 minyatürle uygulanır. Kum tepsisi terapisi direkt beyne etki eden bir terapidir. Yaşadığımız problemler, travmalar ve olumsuz deneyimler beynimizin sinapslarında dikenlenmeler oluşturur ve bu nedenle bireylerde davranış sorunları ve uyumsuzluklar ortaya çıkar. Kum tepsisi terapisi beyinde yeni sinir sistemleri oluşturur, beynin lobları arasındaki alışveriş artar ve sinapslardaki dikenlenmeler düzelir. Bunun sonucunda da kişi artık kendini iyi hissetmeye başlar ve sorunlu davranışları ortadan kalkar. Yine 12 seans devam edilmesi gerekir bazen problemin yoğunluğuna göre bu süreç daha uzun sürebilmektedir.

Gelişimsel Temas Terapisi

Bağlanma teorisinden ortaya çıkılarak geliştirilen bir terapidir. Sağlıklı bağlanmanın temelinde dokunma olduğu teorisinden ortaya konulmuştur. Terapistle çocuk anneninde olduğu ortamda güvenli dokunma oyunları oynayarak terapi yapar. Otizmli çocuklarda sosyal gelişime katkıda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yaşamın ilk iki yılında sağlıksız bağlanma yaşayan çocuklarda ortaya çıkan problemli davranışları tedavi eder. Sınırda zeka problemi olan çocukların zeka gelişimine katkıda bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

0 Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©2023 GulumsePsikoloji.com

Log in with your credentials

Forgot your details?